Paletki - Forum dyskusyjne amatorów dyskowców. :: co pod bazalt

Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Chat  Download

Paletki - Forum dyskusyjne amatorów dyskowców. Strona Główna » Flora w akwarium » Nawożenie » co pod bazalt

Tagi tematu: bazalt, co, pod

co pod bazalt
Autor Wiadomość

aris3 
nowicjusz

Imię: arek
Postawił 6 piw(a)

Wysłany: |30 Maj 2010|, 2010 16:48   co pod bazalt

Witam!
Powoli zbieram wszystko co potrzebne do startu zbiornika 240litrów 120x40cm (większego nie mogę mieć, a w bloku to strach:) ). W akwarium oczywiście będę trzymał paletki 7 sztuk + 50 neonów czerwonych + 2 kiryski. Jako warstwę drugą chcę zastosować bazalt z tej aukcji http://www.allegro.pl/ite...o_akwarium.html jest napisane, że 25-29 kg wystarczy jakie wasze doświadczenia? a pod bazalt chce zastosować jakieś podłoże, które wspomoże rozwój roślin ;) myślałem nad http://www.allegro.pl/ite...lin_filtus.html lub http://www.allegro.pl/ite...dla_roslin.html
Co o tym sądzicie i czy może polecacie coś lepszego? i jeszcze chciałbym wiedzieć ile tego podłoża by musiało być. Myślałem tak o warstwie 4-5cm(nie za dużo?). Na podłoże chciałbym wydać 150zł, max 200zł.
Roślinki jakie będą to żabienica, lotos i 2-3 amazonki. Nie chcę się bawić w doniczki bo już mi się to nie podoba, dlatego pragnę w końcu podłoża :)
pozdrawiam i z góry dziękuje odpowiadającym;)

p.s. przepraszam, jeżeli błędnie coś napisałem ;)

Postaw piwo autorowi tego posta

mariuszzawadzki 
nieuleczalnie zakręcony
Zawadzki

Imię: Mariusz
Piwa: 245/187

Wysłany: |30 Maj 2010|, 2010 16:55   

Floran Start stosowałem -bardzo dobrze się sprawdzał. Doszedłem do wniosku, że wcale do wzrostu roślin nie trzeba pakować na całe dno substratów. Wystarczy co jakiś czas zastosować jakieś nawozy w postaci tabletek czy kulek pod korzenie roślin. Np. kulki gliniane, gliniano-torfowe, Tabletki Sery florette, Tetry crypto.

Co do bazaltu z linku-uważam, że jest za gruby, nieczystości będą w niego przenikać.

Cytat:
żabienica, lotos i 2-3 amazonki.

Amazonka, to również żabienica.

Moje akwarium

Więcek 
nieuleczalnie zakręcony

Imię: Piotrek
Piwa: 191/142

Wysłany: |30 Maj 2010|, 2010 17:51   

mariuszzawadzki napisał/a:
Co do bazaltu z linku-uważam, że jest za gruby, nieczystości będą w niego przenikać.
Potwierdzam. Miałem i stosowałem.

Andrew72 
nieuleczalnie zakręcony
andrew7201@o2.pl

Imię: Andrzej
Piwa: 314/163

Wysłany: |30 Maj 2010|, 2010 18:22   

Ja pod bazaltem miałem substrat Wojtaszka ok 2 cm. Teraz zmieniłem bazalt na piasek kwarcowy ale takie lekko brudny aby nie było aż tak widać odchodów. Substrat Wojtaszka pozostał :mrgreen:

Bałek 
maksymalnie zakręcony

Imię: Sławek
Piwa: 26/50

Wysłany: |30 Maj 2010|, 2010 19:57   

Tak jak Mariusz również uważam że ten bazalt będzie za gruby,
tu masz link bazaltu o mniejszej grubości,
http://www.allegro.pl/ite...o_akwarium.html

Pzdr Bałek

Andrew72 
nieuleczalnie zakręcony
andrew7201@o2.pl

Imię: Andrzej
Piwa: 314/163

Wysłany: |30 Maj 2010|, 2010 21:45   

A tu przykład jak substrat zabezpieczyć np. moskitierą przed mieszaniem się warstw.
Dzięki temu ze pod bazaltem miałem też moskitierę (elastyczną) to udało mi się ponownie wykorzystać substrat. Polecam ;)

podloze.jpg
Plik ściągnięto 154 raz(y) 332,94 KB

skaczacy 
nieuleczalnie zakręcony

Imię: Mateusz
Piwa: 108/185

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 07:06   

pod bazalt polecam ziemie ogrodową, zwykłą najtańszą ziemię ogrodową, jak dasz jej 2 cm to musisz ją przykryć dwa razy większą warstwą bazaltu czyli 4 cm ... i analogicznie, dasz 3 ziemi to 6 cm bazaltu. U nas worek 25 kg bazaltu kosztuje 12 zł, cena nawet niezła. Ziemi 80l - 9 zł ja do 450 litrów dałem 3-4 cm ziemi i 7-8 cm bazaltu poszło mi jakieś 70 litrów ziemi i 3 worki 25 kg bazaltu. efekt jak na zdjęciu - pozdrawiam

dylus 
nieuleczalnie zakręcony

Piwa: 79/107

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 07:31   

A ja mam w zbiorniku zwykły żwir kwarcowy nie dozuję co2 leję tylko troszkę nawozy Aquartu do słupa wody i roślinki rosną .Z roślin jakie mam to blyxa japonica,lotos,i wiele innych .

mariuszzawadzki 
nieuleczalnie zakręcony
Zawadzki

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 12:17   

Cytat:
polecam ziemie ogrodową, zwykłą najtańszą ziemię ogrodową,

Zanim zdecydujesz się na takie posunięcie, przemyśl 100 razy czy warto ryzykować, ziemia to jest do uprawy roślin gruntowych a nie do zbiorników z paletami.

Moje akwarium

skaczacy 
nieuleczalnie zakręcony

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 12:38   

ziemia to jest do uprawy roślin gruntowych a nie do zbiorników z paletami.

hmm rozumiem, że masz jakieś własne doświadczenia w tej kwestii? jeśli tak to się nimi podziel z nam.

Ja nie chce nikomu źle radzić ale czy w środowisku naturalnym jakichkolwiek ryb czy roślin występują substraty? Ja przetestowałem ziemię, rośliny rosną jak głupie, parametry wody są niezmienne, z rybami też nic się nie dzieje. Powiem więcej, niektórzy dają jeszcze trochę torfu w taką ziemię. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw ale Mariusz nie napisał żadnych konkretnych przeciw, bo stwierdzenie że ziemia jest do ogrodu a nie do zbiorników z paletkami mnie nie przekonuje. Tak samo ludzie robią filtry z rurek PCV stosowanych w budownictwie lub leki dla psów w leczeniu dyskowców. Takie rzeczy dobrze poprzeć własnym doświadczeniem, u nas na podkarpaciu wiele osób ma zbiornik na ziemi ogrodowej (co można zobaczyć na forum podkarpackim) i nic złego się nie dzieje.

Tak czy siak poszukaj, poczytaj i przemyśl, abyś potem nie mówił, że nie powiedzieliśmy Ci wszystkiego

mariuszzawadzki 
nieuleczalnie zakręcony
Zawadzki

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 12:48   

A ile czasu masz ten zbiornik na tej ziemie?
Poczytaj posty Adaman, jest autorytetem dla wielu na tym i innych forach, przeczytaj Jego opinię na temat ziemi.... co tu się rozpisywać, zbiornik dla palet ma być możliwie higieniczny,prosty w utrzymaniu czystości, ziemia raczej nie zapewni tego. A rośliny? Jak zapewni się odpowiednie światło, skład wody, to będę rosły jak należy bez ziemi. Musisz wiedzieć, że rośliny pobierają nie składniki odżywcze nie tylko z podłoża.

Cytat:
Takie rzeczy dobrze poprzeć własnym doświadczeniem,

Przez te przeszło 20 lat z rybami nie tylko ziemię testowałem.

Moje akwarium

skaczacy 
nieuleczalnie zakręcony

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 13:07   

Przez te przeszło 20 lat z rybami nie tylko ziemię testowałem.

no właśnie - żebyś sobie Mariuszu nie pomyślał, że ja chce jakoś podważyć Twoje doświadczenie, bo oczywiście nie w tą stronę idą moje pytania. Chodzi mi o to, że ja sam mam taki zbiornik i chciałbym poznać ewentualne przeciw przy paletkach. Na chwilę obecną nic u siebie nie zauważyłem, ale zbiornik z ziemią w obecnej konfiguracji mam dopiero od grudnia ..., jest wiele opinii na ten temat, ja zdecydowałem się zaryzykować, bo dobry substrat kosztuje nie mało. Światło mam tylko 3x54w, świecę jakieś 8h dziennie. Rośliny są różne i jedne bardzo lubią mieć dobre podłoże (np. lotosy, żabienice, kryptokoryny) inne nie potrzebują go wcale (anubiasy, microzoria itp). Przy paletach jest pewne, że najlepiej mieć akwarium zbliżone do sterylnego bo w razie czego łatwiej jest leczyć, diagnozować itp ... . Sam nie wiem czy dobrze zrobiłem, to już czas pokarze. Tu napisałem tylko swoją opinię :) a od Twojej oczekiwałem troszkę więcej konkretów Mariuszu, bo takie opinie bardzo się przydają na przyszłość, bo jeszcze nie jeden restart przedemną. Dodam jeszcze, że dla mnie to właśnie Wy, nie tylko Adam (choć nie powiem on też i to bardzo) jesteście autorytetami. Z każdą Waszą opinią się liczę, gdyby nie to co wyczytałem na forum już dawno byłbym tam gdzie słońce nie dochodzi.

kms 
nieuleczalnie zakręcony

Imię: Kuba
Piwa: 89/146

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 13:22   

skaczacy, Witaj;) Jeśli możesz to jak najczęściej pokazuj stan akwarium i ryb w Twoim akwarium;) Sam jestem ciekaw czy ziemia to na prawdę takie wielkie zło w akwarium z paletkami. Widze że u Ciebie funkcjonuje już ono od pół roku i skutków ubocznych BRAK.

mariuszzawadzki,
Cytat:
Poczytaj posty Adaman, jest autorytetem dla wielu na tym i innych forach, przeczytaj Jego opinię na temat ziemi....

Ja widzę że jeśli Adam coś powie to wszyscy muszą tak robić... A dlaczego nie udowadniać że da się trzymać zdrowe palety w innych warunkach niż sterylne?...
Ostatnio zmieniony przez mariuszzawadzki |31 Maj 2010|, 2010 13:27, w całości zmieniany 1 raz  

GACUŚ 
nieuleczalnie zakręcony
Wiesiek z Bydgoszczy

Imię: Wiesław
Piwa: 71/175

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 14:34   

Z tą ziemią to niestety może być różnie a zależy to od jej pochodzenia , czyli tego co będzie maiła w sobie . Czy będzie czymś skażona (np środkami odchwaszczającymi) .Skąd jest pozyskana , np z pól nawożonych środkami chemicznymi albo z zbiorników wodnych (torfowiska)gdzie pływają inne organizmy wodne oraz ptactwo itd itp . Co się stanie jak trafimy na taką ziemię i wrzucimy ją do akwarium to chyba nie trzeba tłumaczyć .
Ja niestety pomimo takiego ryzyka też mam w moim 240 litrowym zbiorniku ziemię . Miałem tez ją w poprzednich zbiornikach i jestem z tego faktu bardzo zadowolony . Problemów z rybami z tego powodu jak na razie nie miałem . Niestety z czystym sumieniem nie mogę polecać tego typu rozwiązania gdyż ryzyko jest spore .
Pozdrawiam
Wiesiek

aris3 
nowicjusz

Imię: arek
Postawił 6 piw(a)

Wysłany: |31 Maj 2010|, 2010 22:16   

nieoceniona pomoc! dzieki wszystkim! podloze zastosuje tak jak mi polecano o mniejszej granulacji i pod to nawoz! :) ziemi ogrodowej nie bede stosowal gdyz boje sie ze to moze zaszkodzic rybkom ;)

Odpowiedz do tematu